Avrupa Ülkelerinde SMA Hastalığı İçin Yenidoğan Taraması Yaygınlaşıyor

İlerleyici bir hastalık olan SMA’nın erken teşhisi büyük önem taşıyor. Hem hastaların durumu ilerlemeden tedaviye başlayabilmeleri için hem de hastanelerin ve kamunun yükünün azaltılması açısından oldukça mühim ve hız gerektiren bir konu bu.

Son dönemde Avrupa ülkelerinde SMA hastalığı İçin yenidoğan taraması yaygınlaşıyor.

Almanya, Belçika, Hollanda ve Polonya’da geçtiğimiz yıllarda başlatılan pilot çalışmaları tamamlanmış olup, taramanın bütün şehirlere ve hastanelere yayılması bekleniyor.

Son haftalarda Avusturya ve Norveç de bu ülkelerin arasına katıldı.

Pilot çalışmalar bir bölgede yürütülen yenidoğan taraması çalışmaları olup taramanın ülke çapında hayata geçirilmesinden önce mutlaka geçilmesi gereken bir aşamadır.

İngiltere, İtalya, İspanya ve Avusturya’da ise pilot çalışmalar devam ediyor.

Fransa, Portekiz ve Çekya’da da pilot çalışmalar planlanıyor.

Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerinin büyük bölümünde ve ülkemizde henüz bu konuda planlanmış pilot çalışma bulunmuyor.

Çalışmaları Kim Yürütüyor?

“SMA Yenidoğan Taraması için Avrupa İttifakı” bu konuda çalışan ve internet sitesini sürekli olarak güncelleyen bir teşkilat. Bu kurumun üyeleri arasında ilaç şirketleri, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteler bulunuyor.

SMA’da daha yakın dönemde onay alan Zolgensma ve Evrysdi Avrupa çapında daha fazla ülkede ödeme kapsamına alınmasına paralel olarak yenidoğan taramalarına da daha fazla maddi kaynak ve emek harcandığı görülüyor.

Kurumun sitesindeki etkileşimli Avrupa haritası için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.