Yaşadığımız Depremler Sonrası SMA Tedavisi Uygulama Merkezleri Sorunu

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş Pazarcık (7.7) ve Elbistan(7.6) merkezli depremlerin ardından Nusinersen uygulama merkezleri listesinde yer alan bazı hastaneler Nöroloji polikliniğini kapatmak zorunda kaldı. Depremden etkilenen 11 ildeki birçok SMA hastası ise farklı illere göç etti. 22 Şubat 2023 tarihinde ise uygulama merkezlerinden birisi olan Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi kolonlarının “yorgun” olarak tespit edilmesi sonucunda hastanede bulunan tüm hastalar tahliye edildi.

SMA hastalarının yükleme dozları sonrasında 4 ayda 1 Nusinersen etken maddeli Spinraza tedavisini alması gerekmektedir. Ancak yaşanan afetten dolayı büyük yıkımların gerçekleştiği illerde bulunan Nusinersen uygulama merkezleri hasta kabul edememektedir. Çevre illerde ise göç nedeni ve enkaz altından çıkartılan depremzedeler nedeni ile hastanelerde yoğunluk yaşanmakta.

Yaşanan bu durum ise SMA hastalarına uygulanan tedavinin aksaması endişesini oluşturmakta. Bu soruna çözüm olarak mevcut Nusinersen uygulama listesinde yer alan ancak hâlâ faal olmayan merkezlerin bir an önce hizmete başlaması ve Nusinersen uygulaması yapabilecek yetkinliğe sahip hastanelerin bu listeye dahil edilerek yetkilendirilmesi önem arz etmektedir.