Kronik Hastalığı Olanlar Raporlu İlaçlarını Reçetesiz Alabilecek

Kahramanmaraş’ta yaşanan ve etrafındaki birçok ilde de hasara neden olan 7,7 ve 7,6’lık depremlerin ardından, depremzedelerin mağdur olmamaları için kırılmış olan ve kaybolan tıbbi cihaz ile malzemelerin alınabilmesi için belge talebinde bulunulmayacak.

Depremzedelerin mağdur olmamaları için çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sürdürülmekte. Bu doğrultuda uygulanan tedbirler arasında, depremden önce sağlık raporu ile alınması gereken ilaç ve sürekli kullanılan malzemeler için bir kereye mahsus olmak üzere reçetesiz şekilde temin edilebilmesi kararı alındı.

İlaç ve tıbbi malzeme temininde yaşanacak mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla kronik hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaç ve tıbbi malzeme teminine ilişkin raporlardan, 1 Ocak 2023 tarihi ve sonrasında süresi bitmiş/bitecek olan tüm kronik hastalık rapor süreleri 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatıldı.

Tıbbi cihaz ve malzemeleri kırılmış olan kişilerden belge istemek yerine, MEDULA sisteminde bulunan kayıtlar incelenerek depremzedelere yardımcı olunacak.

Ayrıca vatandaşların 6 Şubattan önce gitmiş oldukları muayeneler için tahsil edilmemiş olan muayene katılım ücretleri de ertelendi.

Kaynak: Bakanlık, Depremin Ardından Çeşitli Tedbirleri Uygulamaya Koydu