Van’da SMA Uygulama Merkezi Açıldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi’ndeki SMA hastalarının ve ailelerinin uzun süredir beklediği haber geldi: Van’da SMA uygulama merkezi açıldı!

Bilindiği üzere, bölgedeki hastalar SMA ilacı Spinraza’nın hastalara verilebildiği en yakın yerler olan Erzurum veya Malatya’ya gitmek zorunda kalıyorlardı.

Yeni açılan merkez, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Van Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ikinci katında hizmet verecek.

Açılan merkez sayesinde SMA çocuk hastaların hastanelerinde rahatlıkla tedavi olabileceğini belirten Başhekim Doç. Dr. Çelik özetle şunları söyledi:

Birçok aile çocuklarını tedavi etmek için şehir dışına gitmek zorunda kalıyordu. Aileler bu sağlık hizmetini daha önce Van’da alamadıkları için bize sürekli söyleniyorlardı.

Sağlık Bakanlığımız bu merkezin açılması yönünde bize talimat verdi. Arkadaşlarımız yaklaşık bir yıldır bu merkezin açılması için çalışıyordu. Eksiklerimizi ve gerekli kadromuzu tamamladık. Personelimiz gerekli eğitimlerini aldı. Hastanemizde obezite, kalp, el cerrahisi, perinatoloji, kronik yara, nöromusküler hastalıklar, EMS merkezi gibi yaklaşık 15 merkez kurduk. Sonuncusu da SMA merkezi oldu.

SMA Benimle Yürü Derneği olarak yıllardır dile getirdiğimiz taleplerden birinin hayata geçmesinden ve hastaların artık uzun yollar kat etmeden ilaçlarını alabilecek olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz.

Konuyla ilgili haberi okumak için tıklayınız.

SMA ilacının uygulandığı merkezlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.