Türk Pediatri Kurumu’nun Seminerinde SMA Hastalığının Tedavileri Konuşuldu

Türk Pediatri Kurumu’nun dünkü seminerinin konusu “SMA Tedavisi Alanında Gelişmeler – Yenilikçi Tedavi Yaklaşımları” oldu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Saltık ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nörolojisi bölümünden Doç. Dr. Olcay Ünver’in katıldığı programda SMA hastalığı, Spinraza uygulamasındaki tecrübeler ve diğer ilaçlarla ilgili gelişmeler aktarıldı.

Doç Dr. Olcay Ünver, kliniklerinde 2017 yılının Nisan ayından (Erken Erişim Programı’nın başladığı tarih) bu yana Spinraza uygulandığını ve iyi bir tecrübeye sahip olduklarını belirtti. Hastaların Spinraza’dan gördüğü faydaların erken başlaması ile ve iyi bakım ile doğru orantılı olduğunu ifade eden Ünver, hastanelerindeki Çocuk Göğüs ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon bilim dallarının da bu çalışmalara dahil olduğunu aktardı.

Zolgensma ve Evrysdi ile ilgili de geçmişten bugüne bilimsel gelişmeleri aktaran Ünver, kombine tedavilerin etkinliği konusunda konuşmak için henüz erken olduğunu belirtti. Son olarak bugüne kadar 90 civarında hastanın Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden ilaç onayı aldığını, 60 kadarının kliniklerinde ilaç uygulamalarının ve takiplerinin sürdüğünü kaydetti.

Not: Toplantının videosu Youtube’a yüklendiğinde sayfamız güncellenecektir.