SMA Tip 2 Hastası Hatice’nin Hayat Öyküsü Altın Portakal Film Festivalinde


SMA Tip 2 hastası Hatice Özkan, 7 yaşında öğretmeninin onu sınıfta istememesi üzerine eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. İçindeki eğitim kıvılcımı hiç sönmeyen Hatice, 20 yaşında açıköğretimden ilkokulu okudu. Azmi ve ailesinin desteği ile başarı merdivenini tırmanarak 6 lisans, 2 yüksek lisans, aile danışmanlığı sertifikasını aldı. Sonrasında EKPSS’ye girerek devlet memuru olarak atandı.

Hatice Özkan’ın birçok insana ilham kaynağı olan zorluklarla ve mücadeleyle geçen hayatı Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel filmiyle aday gösterildi.

Hatice Özkan duygularını şöyle ifade etti:

“Bütün nadir hastalıklar gibi SMA da çetin bir mücadele gerektiriyor. Bunu bizler yaşayarak biliyoruz, deneyimliyoruz ama bunu bilmeyen insanların da en azından fark etmesi adına ben belgesel filmimle, bir başka arkadaşım farklı bir etkinliğiyle ya da yaşamındaki farklılığıyla dikkat çekmeli. Bizler kendi varlığımızı ne yazık ki hissettirmekle yükümlüyüz çünkü bizlerin ihtiyacı olan birçok şey var, tıbbi malzemeden tutun, ilerleyen süreçte yaşam kalitemizin artması adına aklınıza gelebilecek her şeye ihtiyacımız var. Bunu da ancak beraber bir mücadeleyle, farkındalıkla, bilinçli bir toplumla elde edebiliriz. Bu sadece Hatice’nin, Ayşe’nin, Fatma’nın, Ali’nin, Ahmet’in hikayesi değil. Bizler toplumun bir parçasıyız. Yaşam mücadelesi vererek yaşayan insanlarız. Bu yüzden, bu mücadelemize herkesin elinden ne geliyorsa katkıda bulunmasını rica ediyorum kendi adıma. Bu katkı tabii ki hastaların tedaviye ulaşım taleplerinin desteklenmesi şeklinde olabilir. Onun dışında toplumsal farkındalık, manevi farkındalıktan bahsediyorum. Hayatımızı kolaylaştırmak adına, eğitim hayatında, iş hayatında yapılabilecek pozitif yönlü işlemler, uygulamalar bizlerin hayatını kolaylaştırıcı her şeye ihtiyacımız var. Bu konuda ben, en azından kendi hikayemi paylaşarak, belgeselimle dikkat çekmeye gayret ettim. Tabii ki bunu tek başıma yapmadım, ailem başta olmak üzere, bu yolda “gönül yoldaşlarım” dediğim insanlarla beraber birçok insanın da emeği var bu çalışmada. Hepimiz birlikte farkındalık adına güzel bir çalışma koyduk ortaya. Umuyorum ki iyi bir şekilde neticelenir. Altın Portakal ile de ödüllendirilmeyi umut ediyorum. Teşekkür ederim.”

SMA Benimle Yürü Derneği olarak, Hatice Özkan’ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.