Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 Aşısı Programı Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 aşısına dair programı belli oldu.

Buna göre Sağlık çalışanlarının ardından salgın sürecinde yüksek riskli bireyler olarak değerlendirilen 65 yaş üstü vatandaşlar ilk aşamada Kovid-19 aşısı olacak.

Öte yandan yine yayımlanan koronavirüs aşı takvimine göre yaşlılar, engelliler, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar ve çalışanlar da öncelikli gruplar arasındalar.

Türkiye’ye Çin’den getirilen CoronaVac aşılarının sağlık çalışanlarına uygulanması için Merkezi Hekim Randevu Sistemine (MHRS) “aşı randevu” bölümü eklendi.

30 Aralık’ta Türkiye’ye getirilen 3 milyon dozluk CoronaVac aşılarının, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) laboratuvarlarında yürütülen tahlillerinden olumlu sonuç alınması durumunda TİTCK, aşı için “Acil Kullanım Onayı” verecek.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzerinde olup en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler var.

Üçüncü aşamada, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanların aşı olacak.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşı yapılması planlanıyor.

18 yaşın altındakiler Covid-19 aşısının kapsamında bulunmuyor.