Sağlık Bakanlığı Uzaktan Sağlık Hizmeti Sunacak

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca, sosyal medya hesapları üzerinden uzaktan sağlık hizmetinin başlayacağını duyurdu. Bu duyuru ile birlikte 10 Şubat 2022 tarihinde uzaktan sağlık hizmetinin yasal düzenlemesine dair Resmi Gazete’de yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmeliğe göre;

 1. Uzaktan sağlık hizmetini sadece Sağlık bakanlığı tarafından izin alan sağlık merkezleri verebilecek. İzin almayan sağlık merkezi uzaktan sağlık hizmeti veremeyecek.
 2. Sağlık bakanlığına bağlı olan sağlık merkezleri(il ve ilçe devlet hastaneleri, aile sağlığı merkezleri vb.) izin başvurusu yapmadan izinli kabul edilecek ve uzaktan sağlık hizmeti sağlayabilecek.
 3. Uzaktan sağlık hizmeti verilen hastalara e-reçete, e-rapor gibi hizmetler sunulacak. Tıbbi gözlem, izlem ve takibi yapılabilecek. Konsültasyon veya ikincil görüş talep edilebilecek. Doktor fiziki muayene yapılması gereken durumlarda hastaları sağlık merkezine yönlendirecek. Tahlil/tetkik gibi durumlarda yine aynı şekilde sağlık merkezine yönlendirecek.
  • Kan şekeri ve kan basıncı gibi değerler değerlendirilebilecek. Duruma göre hastanın tedavi yöntemi yada kullandığı ilaç değiştirilebilecek.
  • Psikososyal destek verilebilecek.
  • Sağlık riski artan veya ileri yaşı kişilerin çok yönlü değerlendirilmesi ve takibi yapılacak.
  • Giyilebilir teknoloji yada tıbbi cihazlar ile sağlık hizmeti talep eden kişinin sağlık verileri ölçülüp değerlendirilebilecek.
  • Bu örneklere benzer bir çok işlem ve değerlendirilme yapılabilecek.
 4. Uzaktan sağlık hizmeti esnasında elde edilen kişisel veriler, ilgili mevzuat haricinde işlenemeyecek ve aktarılamayacak.
 5. Uzaktan sağlık hizmeti bakanlığın sunacağı yazılım altyapısı ile gerçekleşecek. Bu altyapı ses ve görüntülü hizmetle desteklenecek.
 6. Kamera yada mikrofona erişim verilmemesi durumunda uzaktan sağlık hizmeti verilmeyecek.
 7. Acil durumlarda uzaktan sağlık hizmeti verilmeyecek ve hastaya en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiği söylenecek.
 8. Uzaktan sağlık hizmeti esnasında tarafların izni olmadan ses yada görüntü kaydı yapılması yasak ancak görüşme ilgili mevzuat uyarınca sağlık bakanlığı sistemine aktarılacak.
 9. Taraflar arasında ses veya görüntü iletilmemesi durumunda uzaktan sağlık hizmeti sonlandırılacak.
 10. Sağlık meslek mensubu, uzaktan sağlık hizmeti alan kişiden resmi kimlik belgesini kamera üzerinden göstermesini talep edebilecek aksi durumda uzaktan sağlık hizmeti sonlandırılacak.

Bu konuda yayınlanan yönetmeliğe ulaşmak için tıklayınız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.