Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya SMA Tedavilerine İlişkin Soru Önergesi

SGK geri ödeme kapsamında olan Spinraza (Nusinersen) ilacının tedariğinin sağlanamadığı bu günlerde, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, SMA hastalığında kullanılan üç tedavinin ülkemizde de kullanılma gerekliliğinden bahsederek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması için TBMM soru önergesi verdi. BirGün’ün haberi ise şöyle:

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın duyurduğu SMA hastalığında oral kullanımı olan ikinci ilacın 1 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen hala henüz ruhsatlandırılmadığını ve geri ödeme kapsamına alınmadığını söyledi. Bulut, ayrıca deprem bölgesindeki SMA hastalarının mağdur olduğuna dikkat çekti.

BirGün ANKARA

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Müsküler Atrofi (SMA) hastalarının sorunlarını Meclis gündemine taşıdı.

Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi, Genel Kurul’da ise SMA hastalarının yaşadığı sorunları dile getirdi.

Bulut, Fahrettin Koca’nın duyurduğu SMA hastalığında oral kullanımı olan ikinci ilacın 1 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen hala henüz ruhsatlandırılmadığını ve geri ödeme kapsamına alınmadığını söyledi.

Bulut, “SMA hastalarının ailelerinin talebi, 2017 yılından bu yana ülkemizde geri ödemede olan Spinraza isimli ilacın dışında, oral kullanım avantajı olan Risdiplam ile tek seferlik uygulama avantajı olan ve sağlam SMN-1 geninin transferini sağlayan Zolgensma’nın da geri ödeme kapsamına alınmasıdır. İki yaşın altı Tip 1 SMA hastalarına uygulanabilen Zolgensma ile 2 ay üzerinde tüm SMA tiplerinde kullanılabilen Risdiplam Türkiye’de Yurt Dışı İlaç Kullanımı listesinde yer alsa da ilaçların bedeli SGK tarafından karşılanmamaktadır” dedi.

2023 yılı Sağlık Bakanlığı Plan ve Bütçe görüşmelerinde, “Bilim Kurulu’nun oral kullanımı olan ikinci bir ilacın kullanımını onayladığını, ilacın kullanıma alınacağı” bizzat Sağlık Bakanı Koca tarafından açıklandığını belirten Bulut, şöyle devam etti:

“Yine şubat ayının başında Bakan Koca, başkanlığında toplanan SMA Bilim Kurulu’nda alınan kararla tedavi rehberine yeni bir ilaç daha eklendiği kaydedilmiştir. Şurup olarak kullanılan Risdiplam etken maddeli ilacın ülkeye girişi için firma tarafından yasal başvuruların yapıldığı, ilacın ruhsatlandırılmasında da son aşamaya gelindiği belirtilmiştir. Ancak son aşamaya gelindiğini ifade ettiğiniz günden itibaren 1 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen ilaç henüz ruhsatlandırılmamış ve geri ödeme kapsamına alınmamıştır. Kullanımı diğer SMA ilaçlarına göre kolay olan, oral olarak alınabilen Risdiplam etken maddeli ilaç tedavide de büyük kolaylık sağlayacaktır.”

CHP’li Bulut, Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti:

► Tarafınızca defaatle hastaların kullanımına sunulacağını söylediğiniz ve SMA hastalarının umutla beklediği Risdiplam etken maddeli ilaç ülkemizde ne zaman ruhsat alacaktır? Açıklamanızın üzerinden 1 ay geçmesine karşın ruhsat süreci neden sonuçlandırılmamış ve geri ödeme kapsamına alınarak hastaların kullanımına sunulmamıştır?

► Sağlık Bakanlığı Plan ve Bütçe Görüşmelerinde sözünü verdiğiniz oral tedavi seçeneği olan Risdiplam, ne zaman geri ödeme kapsamına girecektir?

► Ülkemizde kaç Tip-1, 2 ve 3 SMA hastası vardır? Bunlardan kaçı tedavi almaktadır? Tedavi almayan hastaların tedaviyi almama nedenleri nelerdir?

► SMA hastalarının kaçı geri ödemede olan Spinraza tedavisi için il dışına çıkmak zorunda kalmaktadır? Tek seferde uygulanan Zolgensma ve şurup olarak kullanılan Risdiplam’ın geri ödemeye girmesinin bu sıkıntıları ortadan kaldıracağını düşünüyor musunuz?

► Deprem bölgesinde yaklaşık kaç SMA hastası yaşamaktadır? Deprem hasarı sonrası hizmet veremeyen hastaneler nedeniyle şehir dışına sevk edilen hasta sayısı kaçtır?

► Mobilize olması zor, yorucu ve meşakkatli olan bu hastalar için konuya ilişkin ne tür önlemler almaktasınız?

► Ülkemizde Spinraza ilacı için yapılan toplam harcama miktarı ne kadardır? Her hasta tipi için ayrı ayrı olmak üzere, hastane, ilaç ve diğer masrafların miktarı nedir?

►Zolgensma ilacının da devlet tarafından ücretsiz karşılanması veya katılım paylı bir bütçe oluşturulması için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

►199 sayılı TBMM raporunda yer alan sonuç önerilerinin hayata geçirilmesi için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

Kaynak: CHP’li Bulut’tan Bakan Koca’ya SMA ilacına ilişkin soru önergesi