Sağlık Bakanı’ndan SMA Taraması Hakkında Açıklama

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçesinin sunumunu yapan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, geçen sene başlatılan evlilik öncesi SMA taraması ve bu yıl Mayıs ayında başlatılan yenidoğan taraması hakkındaki verileri ve bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

 

Memurlar.net’in haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, evlenecek çiftlerde geçen yılın sonunda, yeni doğan bebeklerde ise bu yıl mayıs ayında SMA taramasının başlatıldığını hatırlattı. Koca, yeni doğan tarama programının da sürdüğünü ifade ederek böylece yılda ortalama 25 bin bebek ve çocuğun erken tanı ile tedavi ve rehabilitasyon fırsatına sahip olduğuna işaret etti.

 

Bu yıl tarama programına Konjenital Adrenal Hiperplazi ve SMA’yı da eklediklerini de hatırlatan Koca, şunları kaydetti:

 

“Söz buraya gelmişken son yıllarda sıkça gündemimizde olan SMA hastalığından bahsetmek isterim. Geçtiğimiz yılsonunda evlenecek çiftlerde, yeni doğan bebeklerde ise bu yıl mayıs ayında SMA taramasını başlattık. Çiftlere rehberlik ediyor, tespit ettiğimiz bebeklerin en kısa sürede tedavisini başlatıyoruz. Taramanın başlangıcından bu yana 118 yavrumuza SMA tanısı koyduk.”

 

Kaynak: Yeni doğan bebeklerde mayıs ayında SMA taraması başlattık