Sağlık Bakanı Fahrettin Koca SMA ile İlgili Paylaşımlarda Bulundu


Fahrettin Koca SMA Bilim Kurulu’nun toplanmasının ardından gündemde daha fazla yer alan SMA ile ilgili tweetler attı. Atmış olduğu tweet ile SMA taramasına dair 2022 Mayıstan beri yapılan taramalara dair bilgi verdi. Atılan tweet şu şekilde:

Evlilik öncesi çiftlerle yenidoğan bebekler için SMA taraması programını 2022 Mayısında başlattık. Bugüne dek 760.789 bebekle 601.507 erişkinde tarama yaptık. SMA tespit edilen bebeklerin uygun olanları için erken dönemde tedavi şansı elde ettik. SMA’YA KARŞI YENİ BİR DÖNEMDEYİZ.

Daha sonra atmış olduğu tweette ise Sağlık Bakanı, bir önceki tweetinde bahsetmiş olduğu tarama programları ile tespit edilen çocukların tamamında zaman kaybetmeden tedaviye başlandığı ve Nusinersen tedavisi ile yükleme dozu uygulanan tüm bebeklerin ilk 6 aylık süreçte hayatta kalmayı başardığını belirtti. Atılan tweet ise şu şekilde:

SMA tanısı konup, hekimin ilaç tedavisi verdiği bebeklerin tedavilerine zaman kaybetmeden başlanmaktadır. Yenidoğan SMA tarama programında tanı alan ve Nusinersen tedavisinin yükleme dozu tamamlanan bebeklerde ilk 6 aylık süreçte SAĞ KALIM ORANI %100 olarak gerçekleşmiştir.’

Bir sonraki atmış olduğu tweette ise evli olan ve yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünen ailelere şu şekilde uyarıda bulundu:

GENLERİNİZDEKİ SMA, bir sonraki çocuğunuzda ortaya çıkmayı bekliyorsa? SMA hastası çocuğunuz yoksa, bu, asla olmayacağı anlamına gelmeyebilir. Yeni bir çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, eşinizle, Aile Sağlığı Merkezinizde SMA riski açısından tarama yaptırın. Kan örneği yeterli.

Peş peşe tweet atmaya devam eden Bakan Fahrettin Koca’nın bir sonraki tweeti şu şekilde oldu:

‘Hasta yavrularımıza yüksek tıbbi ve insani destek, hastalığın kendisiyle bilimsel mücadele: Sağlık Bakanlığı olarak SMA konusuna yaklaşımımızın özeti budur. Umut olmak da hayal kırıklıklarını önlemek de görevimizdir. Toplum olaraksa SMA taraması konusunda bilinç sahibi olmalıyız.’

Sağlık Bakanı SMA hastası bebeklerin tespit edilmesi ve bebek sahibi olmak isteyen kişilere yapılacak olan test konusunda bilgi veren yeni bir tweet attı. Bu tweette de şu ifadelere yer verdi:

‘SMA TESTİ evliliğe hazırlık aşamasındaki her çift için zorunlu. Test, yeni doğan bebeklerin her birine de erken tanı tanı ve buna bağlı tedavi avantajı sebebiyle uygulanıyor. Daha önce test yaptırmadıysanız, bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız SMA testi konusunda ısrarcıyız.’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca atmış olduğu son twette ise SMA testinin ücretsiz olduğu ve sadece kan örneği ile testin tamamlanacağını söyleyerek, eşlerin birlikte randevu almalarını istedi.:

‘SMA TESTİ, Aile Sağlığı Merkezinizde ÜCRETSİZ ve sadece kan örneği yeterli olduğu için, ZAHMETSİZ. Lütfen, konuyu eşinizle görüşün ve birlikte gitmek üzere, aile hekiminizden randevu alın.’