Sağlık Bakanı Açıklamasında SMA İlacına Da Değindi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yazılı ve görsel basından sağlık muhabirleriyle bir araya geldi. Koca, SMA hastalarının ne zaman ilaçlarına kavuşacağı sorusu üzerine şunları söyledi:

“SMA ilacı dünyada daha yeni çıktığında bile Türkiye bu ilacı (tip-1) geri ödeme listesine aldı. Yüzde 23-40 arasında fayda görüyor hastalar. Tip-2, Tip-3’ün klinik çalışmaları ise nisan başında tamamlandı. 55 bin Euro gibi bir rakamdan bahsediliyor.

Üretimin zor olup olmadığını da inceledik. Firmaya ‘konuşalım, ruhsata müracaat edin’ de dedik. Üretimi zor olmayan, 6 ay 1 yıl içinde benzerleri çokça artacak, hatta 2 ay içinde bir ilacın müracaatı da var. Biz şu anda tek olmaları nedeniyle ‘Bu durumu fırsatçılık olarak değerlendirmeyin’ dedik. Ancak çok indirim yapacaklarını söylemelerine rağmen yapmadılar. Biz de 55 bin Euro üzerinden ödeme yapmak için anlaşma imzaladık geçen pazartesi.

Tip-2, Tip-3 başvuran (168 hasta) hastaların değerlendirmesi başladı. Ancak bu fırsatçılığı da unutmayacağız. Neler yapacağımızı da göreceksiniz. İlk yıl 330 bin Euro, ikinci yıldan itibaren 165 bin Euro her yıl, ayrıca yeni doğan 200’e yakın da SMA hastası düşünün. Toplamdaki yükünü de tahmin edin. Şu anda toplam 1500 vaka var.”

Haberin orijinalini okumak için tıklayınız.