Roche Mali Raporunda Risdiplam’a Dair Öngörülerini Yayınladı

Roche 2020 yılınını ilk üç ayına ait mali raporunu paylaştı. Bu raporda Roche’un PTC Therapeutics ve Amerikan SMA Vakfı ile birlikte geliştirmekte olduğu Risdiplam adlı ilaca dair önemli bilgiler bulunuyor.

Raporda Risdiplam için FDA’nın kararının Ağustos ayına ötelendiği; bununla birlikte 2020 yılında ABD’de piyasaya çıkmasının beklendiği hatırlatıldı (Geçen ay bu konuda yayınladığımız haberimiz için tıklayınız). Ağızdan alınacak bir tedaviye ulaşmanın hedeflendiği bu çalışmalarda gerek 1. tip gerekse 2. ve 3. tip SMA hastalarında önceden belirlenen “birincil etkinlik hedeflerine” ulaşıldığı belirtildi.

Bu raporda RG9016 kod adıyla da bilinen Risdiplam için Avrupa İlaç Kurumu’na (EMA) yapılacak başvurunun tarihi hakkında herhangi bir bilgi verilmedi, ancak 2020 yılı içinde bu başvurunun yapılacağı tekrar ifade edildi.

Raporun orijinalini indirmek için tıklayınız. (İçeriğin dili İngilizcedir.)

Yorumumuz

Roche şirketi de ABD’li Biogen’in sadece bir yıl içinde 2 milyar doların üzerinde yıllık geliri elde ettiği SMA ilacı pazarından pay alabilmek için mücadele ediyor.

SMA Benimle Yürü Derneği olarak nadir hastalıklar için geliştirilen tedaviler için astronomik bedellerinin talep edilmesine dün olduğu gibi bugün de karşıyız. Bununla birlikte ilaç şirketlerinin çeşitli platformlarda yaptıkları açıklamaları ve yayınladıkları raporları takip etmeye ve yorumlamaya devam edeceğiz.