İyi Parti’li Milletvekilleri SMA Hastalığının İlacı Konusunda Basın Açıklaması Yaptı

İyi Parti Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal, Samsun Milletvekili Bedri Yaşar ve Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ile birlikte Mecliste düzenlediği basın toplantısında, SMA hastalarının ilaç ve tedavi konularındaki taleplerini dile getirdi.

 

Çokal, halk arasında Gevşek Bebek Sendromu olarak da bilinen SMA hastalarının tedavi edilmediği sürece durumlarının daha da kötüye gittiğini ifade etti. Bu nedenle SMA hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın, hastalığın tüm tipleri için ödeme kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

 

Basın açıklamasına çeşitli illerden gelen SMA hastaları ve aileleri de  katıldılar.

SMA hastalarına yönelik olarak 2016 yılı sonlarında FDA tarafından onaylanan bir ilaç bulunduğunu belirten Çokal, bu ilacın SMA hastalıklarının tüm tipleri için onaylandığına dikkati çekti. Çokal, belli kriterlere uyan birinci tip SMA hastaları için ödemesi yapılan ilacın, SMA hastalığının tüm tipleri için ödeme kapsamına alınması gerektiğini dile getirdi.

 

Çokal, “Sağlıkta tasarruf olmaz, sağlıkta erteleme olmaz.” dedi.

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar da SMA hastalarının ilaçlarının ödemelerinin önemli bir kısmının SGK tarafından karşılanmadığına dikkati çekti. Dünyanın her yerinde, özellikle Avrupa’da bu hastalarla ilgili tüm ödemelerin karşılandığını belirten Yaşar, Türkiye’de bu kişilerin “dışlanmış hasta” muamelesi gördüğünü ifade etti.

 

4 aydır SMA hastalarının Sağlık Bakanlığı yetkililerinden randevu alamadıklarını belirten Yaşar, “4 milyon Suriyeliye bakan ülkemiz, 536 SMA hastamıza da bakması gerekir.” diye konuştu. Yaşar, SMA hastalığı bulunan kişilerin ailelerinin yetkililerle görüşebilmek için bakanlık önünde beklediklerini aktararak, kendilerinin de bu ailelere destek verdiklerini ve bundan sonra da vereceklerini bildirdi.

 

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk de bu konuyla ilgili bir soru önergesi verdiğini anımsatarak, bu ilacın tüm SMA hastaları için ödeme kapsamına alınması gerektiğini kaydetti.

 

Bu konuda basında çıkan haberlerden birini okumak için tıklayınız.