Biogen ve Roche’un SMA İlaçları Hakkında Bir Analiz

Biogen ve Roche’un SMA ilaçları hakkında haberler ve analizler yayınlanmaya devam ediyor. FiercePharma.com adlı sitede de bunlardan birisi yayınlandı.

Biogen’in ürettiği Spinraza, Roche’un yeni çıkan SMA ilacı Evrysdi nedeniyle ilk çeyrekte %10 civarında hasta kaybetti. Bilindiği üzere Evrysdi, bu yılın Ağustos ayında Amerikan FDA kurumundan onay almıştı.

Biogen bütün alanlarda sıkı bir rekabet ile karşı karşıya. Büyük başarı kazanmış olan Spinraza’nın ABD’deki satışlarının üçüncü çeyrekte, Roche’un Evrysdi ilacını duyurmasından sonra %10 düştüğü gözlenmekte.

Peki bu değişimin sebebi nedir? Cevabı basit: Evrysdi ilacının evde kullanılabiliyor olması. Sonuç olarak Biogen’in Spinraza’dan elde ettiği gelir bu yılın üçüncü çeyreğinde 495 milyon dolara geriledi.

ABD merkezli Biogen’in Genel Müdürü (CEO) Michael Vounatsos bu konuda şunları söyledi:

Salgın süresince bazı hastaların Roche’un ürettiği ilaca geçmesi oldukça anlaşılabilir bir durum. Spinraza tedavisinin uygulanabilmesi için gerekli olan şartlar, uzman doktorlar ve ekipmanları içeriyor.

Evde kullanım birçok hasta için kesinlikle daha tercih edilebilir durumda. Şu ana kadar 200 kadar Spinraza tedavisi gören hastanın yeni çıkan Evrydsi ilacına geçiş yaptığını söyleyebiliriz.

Evrysdi her ne kadar evde kullanım rahatlığı sağlasa da Spinraza güvenirlilik ve etki açısından diğer ilaçlardan çok daha önde. Evrysdi için başlangıçtaki bu ilgi ve heves geçtiğinde Spinraza liderliğini koruyacaktır. Evrysdi her gün alınması gereken bir ilaçtır, buna karşılık yükleme dozları tamamlandıktan sonra Spinraza’nın yılda üç kez alınması yeterlidir.

Şirketimiz, Spinraza’nın SMA tedavisinde uzun vadede ‘temel ilaç tedavisi’ olarak kalacağı hususunda kendinden emindir. 

Analizin orijinalini okumak için tıklayınız (İçeriğin dili İngilizcedir).