BBP Lideri Destici TBMM’deki Araştırma Önergesine SMA Hastalığının da Eklenmesini Önerdi

Büyük Birlik Partisi genel başkanı Mustafa Destici, Meclis’teki oturumda söz alarak kurulacak araştırma komisyonu’nda SMA hastalığının da eklenmesini önerdi. Destici özetle şunları söyledi:

 

Bunları daha önce biz görüştük, ziyaret ettiler ve Sayın Cumhurbaşkanıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde, Sağlık Bakanlığımızın girişimleriyle de Tip 1’lerle ilgili bir netice alındı ve bunlar ilaçlarını alıp kullanabiliyorlar ama Tip 2’ler, Tip 3’ler var ve bunlar eğer ilaçlarına kavuşamazlarsa şu anda yürüyen vaziyette olanların sandalyeye, sandalyede olanların yatağa, yatakta olanların da makineye bağlanacağı bir hakikattir.

 

Dolayısıyla da bu hususla ilgili, ben, bu önergeye bu SMA hastalarının durumunun da eklenmesini hem önerge sahiplerinin hem de Meclisimizin takdirlerine arz ediyorum, sunuyorum. Tabii, burada yüksek maliyetlerden bahsediliyor ama bin sayısını bütçemiz kaldırabilecek vaziyettedir. Bunların birinci yıl için 6 doz almaları gerekiyor, yaklaşık bin kişi için bunun 2 milyar gibi maliyeti var fakat birinci yıldan sonra 3 doza düşüyor ve maliyet yarı yarıya azalıyor.

 

BBP liderinin bu konudaki konuşmasının tamamını izlemek için tıklayınız.

 

Bu konudaki diğer bir haberi okumak için tıklayınız.