Evrysdi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Roche’un Evrysdi ilacının logosu ve Risdiplam adlı etken maddesi

SMA hastalığının evde alınabilecek şurup halindeki ilk ilacı olan Evrysdi hakkında sıkça sorulan soruları bu bölümde topladık.

Evrysdi, Roche şirketinin SMA için geliştirdiği tedavidir. Ağızdan alınan şurup formunda bir ilaçtır.
Risdiplam, Evrysdi adlı ilacın etken maddesidir.

Bu tedavinin henüz onay almadığı ülkelerde Risdiplam adı kullanılmaya devam etmektedir.

Evrysdi 7 Ağustos 2020 tarihinde Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 2 aydan büyük bütün SMA hastaları için onaylandı.
30 Mart 2021 tarihinde EMA (Avrupa İlaç Kurumu) tarafından onaylandı. Bu onay bütün tiplerdeki ve 2 aylıktan büyük olan SMA hastalarını kapsıyor.

26 Şubat 2021 tarihinde EMA'nın alt komitesi Risdiplam'ın onaylanması yönünde görüş bildirmişti. (Söz konusu haberimiz için tıklayınız).

Ayrıca Kasım 2021'de İngiltere'de yine 2 aydan büyük SMA hastaları için onaylanmıştır.

Evrysdi'nin fiyatının ve kullanımının hastanın kilosuna bağlı olarak değişeceği belirtilmiştir.

Evrysdi'nin fiyatının ABD'de hasta başına yıllık azami 340bin dolar olacağı belirtilmiştir. Avrupa veya Türkiye için henüz bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

İlaç firmaları tarafından SMA'nın nadir bir hastalık oluşu ve yapılan ilaç araştırma-geliştirme maliyetlerinin yıllar sürmesi yüksek fiyatlar için gerekçe gösterilmektedir.

SMA Benimle Yürü Derneği astronomik ilaç fiyatlarına karşı tepkisini her platformda göstermiştir ve göstermeye de devam edecektir.

Evrysdi SMA hastalarının evde kendi kendilerine alabileceği ilk tedavidir. Şurup formunda olup her gün bir defa alınacaktır.

Evrysdi'nin günlük dozu hastanın yaşına ve kilosuna göre belirlenmektedir.

Evrysdi, Sağlık Bakanlığı'na bağlı TİTCK tarafından 18 Eylül 2020 tarihinde Yurtdışı İlaç Listesi'ne eklendi.

2021 yılının Mart ayı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu Evrysdi'yi henüz ödeme kapsamına almamıştır.
Öncelikle bir uzman hekimin bu ilacı reçete etmesi gerekiyor. Bu ilaç, 2021 yılının Kasım ayı itibariyle henüz SGK tarafından ödenmemektedir. Bu nedenle Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) hasta için "İlaç Kullanım Onayı" verdikten sonra TEB aracılığıyla getirtilebilir.

SGK tarafından ödenmediği için ilacın bedelini hastanın veya ailesinin ödemesi gerekecektir.

Evysdi 2021 yılının Nisan ayı itibariyle Türkiye'de henüz ödeme kapsamında değildir.

Bu tür sorulara cevaben devlet kurumlarının yetkilileri de ilaç şirketleri de maalesef kesin bir tarih verememektedirler.

Evrysdi, Roche tarafından bütün tiplerdeki ve bütün yaştaki SMA hastaları üzerinde denenmiştir.

Bu ilaca ABD'de iki aydan büyük bütün SMA hastaları için onay verildi ve 2020 Ağustos'undan itibaren kullanılmaya başlandı.

Avrupa'da da benzer şekilde iki aydan büyük bütün SMA hastaları için onaylanmıştır. Avrupa'daki kullanım ve ödeme kapsamı ise ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Kanada'da da aynı şekilde 2 aydan büyük hastalar için onay verilmiştir.

Risdiplam etken maddeli Evrysdi'nin 1. tip SMA hastalarındaki kullanımına dair makale New England Journal of Medicine (NEJM) dergisinde 25 Şubat 2021 tarihinde yayınlanmıştır.

Evrysdi sayfamıza gitmek için tıklayınız.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021

Yasal Uyarı: Yayınlanan sayfanın / haberin tüm hakları SMA Benimle Yürü Derneği’ne aittir. Kaynak gösterilse veya aktif bir bağlantı verilse dahi sayfanın / haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz. Kullananlar hakkında yasal işlem başlatılır.